PREFABRİK YAPILAR

Prefabrik kelimesi İngilizce kökenli bir sözcüktür. “pre” ingilizcede bir önektir. Türkçede “ön izleme”,  “tarih öncesi” ve “ön ek” gibi sözcüklerde kullanılan ön eklerin ingilizcedeki karşılığı “pre”’dir. Misal “preview” “ön izleme”,  “prehistory” “tarih öncesi”,  “prefix” ise “ön ek”,  anlamına geliyor.

İngilizce olan “Prefabricated” kelimesinin Türkçe ses hali “Prefabrik”tir. Önceden imal edilmiş/edilen anlamına gelmektedir.

Prefabrik ev / konut olarak dile getirdiğimiz yapılar, duvarları, kapıları, çatısı gibi tüm bölümleri fabrikada imal edilmiş hazır yapılardır. Önceden tasarlanmış ve çizilmiş yapıların planlarına göre uygun duvarlar, pencereler, çatılar, bacalar, verandalar ve istendiğinde mutfak dolapları üretiliyor. Hazır hale gelen materyaller, planlanan yapının yapılacağı yerde birleştiriliyor.

Ülkemizde bu yapıların popüler olmasının en büyük acı sebebi 1999 Düzce depremidir. Depremde zor şartlara maruz kalan deprem zedeler için inşa edilen geçici evlerin hepsi prefabrik evlerden yapılmıştır. Bu popülariteye televizyonda yayınlanan bazı yarışma programları da yardım etmiştir.

Prefabrik yapıların uygulanma alanları geniştir. Tek katlı evler, dubleks evler, yazlıklar, villalar, apartmanlar, ofisler, şantiyeler, kabinler, kulübeler ve benzeri yapılar gibi çok çeşitlidir.

Sonuç olarak; ses izolasyonu, ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı nedeniyle uluslararası standart ölçülere göre üretilen prefabrik ürünlere hazır yapılar diyebiliriz.

Kısa sürede hazır hale gelebilen prefabrik yapıların en cazip özelliği, kullanım amacına göre istenilen ölçülerde üretilip uygulanabilir olmasıdır.

Kısa zamanda yapılabilir olması, üretimin fabrikada, montajının ise yerinde yapılıyor olması, çevre kirliliği oluşturmadan bitirilip teslim edilebilmesi, Tüm yerleşim ve kullanım alanlarında isteğe göre uygulanabilir olması, istenildiğinde başka yere taşınıp montajının yapılabilir olması, ağır iş makinelerine ihtiyaç duyulmaması, ürünlerin parça olarak hafif ve taşınabilir olması ve malzeme yelpazesinin geniş olması, prefabrik yapıların en önemli özellikleridir.